Întrebări Frecvente
Aceasta replica fabricata de A&K reuseste de intruneasca cele mai frumoase aspecte ale SPR-ului MOD 0 dar si ale M16. Partea frontala realizata din aluminiu pastreaza greutatea destul de scazuta avand in vedere designul iar patul mare ofera loc suficient pentru acumulator. Internele replicii din metal ofera o buna fiabiltiate in timp iar camera de hopup reglabila si teava de 455mm ofera o distanta de angajare mare. Accesorizata corect, aceasta replica ar putea fi o alegere ideala pentru rolul de DMR. Designated Marksman Rifle.
Specificații Echipament
| Versiune gearbox | Version 2 |
| Mod tragere | Semi/Auto |
| Hop up | Reglabil |
| Conector baterie | Tamiya Mica |
| Viteza | 120 - 125 m/s |
| Baterie recomandata | 9.6 V Ni-MH Large |
| Diametru teava interna | 6.08 mm |
| Material | Metal, Otel, Metal, Plastic, Aluminiu, ABS |
| Platforma corp | M4 |
| Lungime teava interna | 455 mm |
| Lungime | 980 mm |
Descriere Produs
Scurt istoric
Conceptul SPR a fost gandit pentru a oferi trupelor militare americane o arma capabila sa actioneze tinte la distante mai mari decat M4 dar totodata sa nu fie la fel de lunga precum M16. Cel ce a gandit pentru prima data designul SPR a fost Mark Westrom, actualul presedinte "ArmaLite". Arma a fost indragita atat de fortele armate terestre dar si de catre fortele speciale. Aceasta arma a intrat in serviciu incepand cu anul 2002 iar pana in prezent arma a avut parte de anumite schimbari de design si functionalitate. Ce-a mai noua versiune este Mod.1. In cele ce urmeaza vom prezenta o versiune ce se apropie de cele originale, considerata de multi una dintre cele mai frumoase.
Exteriorul replicii
Replica de airsoft fabricata de A&K reuseste sa copieze o mare parte din detaliile armei adevarate. Partea frontala cilindrica este realizata din aluminiu si permite fixarea sinelor speciale pe aproape toata suprafata ei. Flash hider-ul este tipic SPR. In partea superioara a corpului din metal exista o sina putin inaltata ce permite montarea aproape oricarui tip de dispozitiv optic. Sistemul de ochire integrat este rabatabil usurand montarea dispozitivelor de ochire aditionale. Patul si manerul replicii de airsoft sunt fabricate din plastic ABS rezistent. Patul ofera un loc generos pentru montarea acumulatorului. In pachet exista un maner vertical care odata montat va imbunatati manevrabilitatea.
Interiorul replicii
In interior vom gasi un gearbox versiune 2 din metal rezistent, capabil sa atinga viteze de apriximativ 125 metri pe secunda, cu bile de 0.20g. Acest aspect combinat cu camera de hopup metalica reglabila si teava interna de 455 mm vor permite replicii de airsoft distante de angajare considerabile. Reglajul camerei de hopup este situat in portul ejector al replicii de airsoft. Pentru a deschide clapa portului ejector este suficient sa actionati manerul de armare.
Alimentare
In pachetul replicii de airsoft este inclus un acumulator de 9.6V 1200mAh mini ce se recomanda a fi inlocuit cu un acumulator mai performant. Pot fi utilizati acumulatori de pana la 9.6V deoarece orice tensiune mai mare poate defecta jucaria. Pot fi utilizati acumulatori Lipo de 7,4V de pana la 2800 mAh. Se recomanda utilizarea bilelor cu greutatea de 0.25g de calitate superioara pentu performante optime.