Întrebări Frecvente
O replica cu un aspect deosebit ce pune baza de shimbarea sunetului in momentul tragerii. MP5 SD6 fabricata de Cyma copiaza atent arma adevarata, amortizor incorporat care chiar schimba tonalitatea sunetului rezultat in urma tragerii, pat escamotabil, detalii atente cu privire la corpul replicii. Replica functioneaza cu un gearbox versiune 2 din metal care utilizat corect este fiabil in timp. Camera de hopup este reglabila iar teava interna este de precizie. Aceste 2 aspecte combinate cu viteza de 115-120 m/s ofera o distanta de angajare si o precizie demne de invidiat.
Specificații Echipament
| Versiune gearbox | Version 2 |
| Mod tragere | Semi/Auto |
| Hop up | Reglabil |
| Conector baterie | Tamiya Mica |
| Viteza | 115 - 120 m/s |
| Baterie recomandata | 9.6 V Ni-MH Mini |
| Diametru teava interna | 6.04 mm |
| Material | Aluminiu, ABS, Otel, Metal, Plastic, Aluminiu, ABS |
| Platforma corp | MP5 |
| Lungime teava interna | 230 mm |
| Lungime | 640 mm / 790 mm |
Descriere Produs
MP5-ul este o arma aparuta pentru prima data in anul 1964 iar pana in prezent a reusit sa impresioneze cu fiabilitatea ei dar si cu caracteristicile oferite. Este o arma gandita pentru luptele in spatii urbane unde nu este nevoie de un glont penetrant ci doar de putere de oprire. Astfel in ciuda calibrului mare al glontului, 9mm, incarcatura cartusului este mica. Existe multe variante pe piata iar una din ele este varianta prevazuta cu amortizor. MP5 SD. SD provine din germanul "Schalldämpfer" si inseamna "supresor de sunet". Acest model de MP5 a fost utilizat cu succes de catre trupele Navy SEALS Americane.
Exteriorul replicii
Cyma reuseste sa ne impresioneze inca odata cu calitatea materialelor oferite dar si cu fidelitatea mare in ceea ce priveste copierea armei adevarate. Aceasta replica de airsoft copiaza modelul MP5 SD6. Partea frontala a replicii este prevazuta asemenea armei adevarate cu un amortizor integrat detasabil ce reuseste sa schimbe sunetul in momentul tragerii. Corpul replicii de airsoft este fabricat dintr-o singura bucata de metal, rigidizant astfel intreg ansamblul si oferind o rezistenta foarte buna. Partea inferioara a corpului este realizata asemenea armei adevarate din plastic ABS. Patul replicii de airsoft este escamotabil reusind astfel sa obtine in caz de necesitate simensiuni foarte mici.
Interiorul replicii
In interior vom gasi un gearbox versiune 2 standard din metal, fiabil in timp. Camera de hopup este reglabila iar teava interna este de precizie, aceste doua caracteristici ofera replicii o distanta de angajare foarte buna. Reglajul pentru hopup este situat in interiorul portului ejector si se regleaza cu ajutorul unei parghii liniare. Pentru acces la acest reglaj este necesara armarea replicii de airsoft. Motorul replicii de airsoft este hightorque imbunatatind consumul de curent. Acumulatorul utilizat va avea o autonomie foarte buna. Viteza replicii de airsoft masurata cu bile de 0.20g este de 115-120 metri pe secunda.
Alimentare
In pachet este inclus in acumulator NiMH de 8.4V 1200 mAh. Se recomanda utilizarea unui acumulator nu mai mare de 9.6V. spatiul destinat inmagazinarii acumulatorului este in ulucul frontal. Pentru acces, trebuiesc indepartate prinderile laterale si ulucul glisat spre inainte. Utilizarea unui acumulator mai mare de 9.6V poate defecta jucaria. Se recomanda utilizarea unor bile de calitate superioara cu greutatea de 0.25g pentru performante optime.